25 Temmuz 2009 Cumartesi

Mehmet " IŞIKLAR " İçinde


1969 yılında, İstanbul’da bir Kadırga’lı olarak dünyaya geldi Optik.
Herkes babadan, O dededen Beşiktaşlı olarak 6'sında iken gittiği ilk maçında Beşiktaş yenilmiştir ve hüzne gark olup ağlar.
Gaziosmanpaşa’da orta mektepde iken tribünle birlikte nefes almaya başladığında aynı dönemlerde sabahlamaların ortasındadır Optik. Kulağından çekilip kıçına tekme vurularak hadi doğru eve bakiim denen çocuk. Annesinin gözünü yollarda bırakan çocuk.
Deplasman otobüsü hareket edip uzaklaştıktan sonra geri gönderilmesini imkansızlaştırıp ortaya çıkan çocuktur Optik..Kabataş Erkek Lisesi’nin 343 Mehmet Işıklar’ı zeki ve Beşiktaş’lı oluşu ile hafızalarda yer eder hep.
Pazartesinden sonraki her gün yoklamada mevcuttur Optik. Pazartesi O’nun tatil günüdür. Ya Pazar’dan Beşiktaş ile beraberdir ya da deplasmandan yeni gelmiştir.
Aynı yıllarda çArşı’nın temellerini atarlar arkadaşları ile beraber..
Lise sonrası Mimar Sinan Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde öğrenimine devam ederken tarihten daha çok feyz aldığından olsa gerek üniversite sınavına tekrar girip iyi bir derece ile İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’ne girer. Aksatmadan sürdürdüğü öğrenim döneminden sonra Galatasaray Lisesi’nde öğretmenlik stajını yapar.
Sonrası Çubuk’da bir yatılı lisede öğretmenliktir. Herkese hak ettiği kadar, ama Beşiktaş’lı kardeşlerine gönül kanaati olarak bir not fazlasını veren bir öğretmen. Gönlündeki zenginlik ile fakir fukara babalığıi yapan bir öğretmen. Öğrettikleri yalnızca sınıfındakı yatılı öğrencileri ile sınırlı değildir.
İki yıllık bir aradan sonra askerliğinin ertesinde bir daha terk edemez semti. Tribünlere kalıcı olarak döner. Sokak köpekleri sahipsiz değildir artık.
O bir liderdir. Liderliğini şöyle anlatır;”Anadolu’dan gelen kendimizin ve rakibimizin taraftarları ile bile tek tek ilgileniyorum; çünkü liderlik bunu gerektiriyor“.
Beşiktaş’ı mazeretsiz yaşayan güzel insan...
Daha çok şey varken, bir umutken, birden perde kapanıyor. Daha çokca güzelliklerin hep birlikte yaşanabileceği ihtimali varken birden Işıklar gitti ve hepimizin ev ödevi yarım kaldı.
Seni çok özledik Optik Başkan.
Ruhun şad olsun.
SonBarikat


Hiç yorum yok: