15 Mayıs 2009 Cuma

19 Yıl Aradan Sonra...


Beşiktaşımız, İzmir'de Fenerbahçe'yi farklı mağlup ederek, sadece Türkiye Kupası'nı kazanmadı. 19 yıl aradan sonra çifte kupa sevincini yaşatmanın da habercisi oldu. Boşuna demedik: Mayıs, ayların gülüdür.

1989-1990 sezonunda Beşiktaşımız, Türkiye Kupası finalinde Trabzonspor ile karşı karşıya geliyordu. Tarih 2 mayıs, yer yine İzmir. Engin İpekoğlu, Recep Çetin, Gökhan Keskin, Ulvi Güveneroğlu, Kadir Akbulut, Rıza Çalımbay, Zeki Önatlı, Mehmet Özdilek, Alan Walsh, Metin Tekin ve Feyyaz Uçar 11'i ile sahaya çıkan Beşiktaşımız,Feyyaz ve Mehmet'in golleri ile sahadan 2-0 galip ayrılıyordu.

Ligde ise 12 Mayıs'ta, 33. hafta da Fenerbahçe ile karşılaşıyorduk. Fenerbahçe, Bilal'in golü ile öne geçiyor; ancak Sarı Fırtına'nın iki, Şifo'nun tek golüne engel olamıyordu. Beşiktaş, şampiyonluğunu ilan ediyor, sezonu çifte kupa ile kapıyordu. 19 yıl önce...

Gürel Yurttaş, 1995 basımlı Kartal Pençesi adlı kitabında o günü şöyle anlatır:

Ligin ilk yarısını lider bitiren Beşiktaş, ikinci yarıda da hep zirvedeydi. Galatasaray ve Trabzonspor yarıştan erken kopmuştu. Ama Fenerbahçe inatla direniyordu.

Tarih bu kez 12 Mayıs 1990’dı.
Fenerbahçeliler bu kez inanıyorlardı:
“Beşiktaş’ı yeneceğiz, şampiyon olacağız.”

İlk maçta ki tarihi farkı unutmuşlardı. Beşiktaş üç puan öndeydi, yenerlerse puanları eşitleyeceklerdi. Ligin de bitmesine bir hafta vardı.

İki ezeli rakip İnönü Stadı’nda karşı karşıya geldiler. 29. dakikaydı. üstüste gelen Beşiktaş ataklarından sonra ani bir Fenerbahçe kontratağında Bilal topla buluştu, ceza alanının dışındaydı, vurdu ve gol. Fenerbahçe 1-0 öndeydi. Ama bu sevinç sadece bir dakika sürdü. Oyunun başlamasıyla yüklendi Beşiktaş, sağdan Metin ortaladı, Feyyaz tamamladı. 1-1.
Beraberlik bile Beşiktaş’a yetiyordu. Ama “ille de galibiyet” diyordu Siyah – Beyazlı futbolcular. 45. dakika dolarken Rıza’nın kornerine yükselen Metin kafayı çaktı: 2-1.

İkinci yarıda adeta sahada tek kale maç oynanıyordu. Beşiktaş saldırıyor, Fenerbahçe gol yememek için çabalıyordu. 70. dakikada sahanın yıldızlarından biri olan Mehmet nefis ortaladı, Metin ceza alanı içinde kafayla topu filelere gönderdi: 3-1.

Artık bitmişti işte. Üç sezon peşpeşe gelen ikincilikler sona ermişti. Son haftayı beklemeye gerek de yoktu. Beşiktaş şampiyondu.

İstanbul unutulmaz günlerinden birini yaşadı o gün. Kutlamalar gece geç saatlere kadar sürdü. Siyah – Beyazlı taraftarlar hiçbir zaman Beşiktaş’ı yalnız bırakmadılar, hep desteklediler. Tribünleri tıklım tıklım dolduran taraftarlar, 1989-90 sezonunda hem lig hem de kupa şampiyonluğu gördüler.
Hepsi de Beşiktaş’ındı. "


SonBarikat

Hiç yorum yok: